Dobra kopia złej rzeczywistości, czyli słów kilka o belgradzkim hip-hopie

Autor: 
Małgorzata Cieślak
Bad Copy
W muzycznych podsumowaniach roku 2013, które pojawiają się w serbskich mediach wśród najlepszych lokalnych wydawnictw wysoko plasuje się album Krigle belgradzkiej grupy Bad Copy. Jest to ich wielki powrót po sześciu latach od rozwiązania zespołu.

W skrócie - grupę w 1996 roku założyli Ajs Nigrutin (Vladan Aksentijević) i Miki Boj. Ich pierwszym albumem był „Orbod mebej” (Jebemo dobro). Po śmierci Mikiego w Kosowie Ajs zawiesił działalność. W 2000 roku przyłączył się do niego Timbe (Rašid Kurtanović ), z którym znał się już wcześniej, oraz Skaj Vikler (Đorđe Miljenović), powracają zatem jako trio. Wydają dwa albumy - Sve sami hedovi (2003) i Najgori do sada (2006). W 2008 Ajs i Vikler wzięli udział w serbskiej wersji VIP Wielkiego Brata, co ciekawe jako jedna osoba. Po tym epizodzie grupa Bad Copy rozpadła się, a wszyscy jej członkowie rozpoczęli kariery solowe. Wznawiają działalność w 2012 roku.

Ajs, Vikler i Timbe mają na koncie wiele wydawnictw solowych, albo też w kolaboracjach z innymi artystami. Zwłaszcza Vikler jest aktywny w tak wielu projektach że niemal ciężko byłoby wszystkie je wymienić. Warto wspomnieć o tym, że jest także producentem muzycznym oraz autorem soundtracku do kontrowersyjnego „Serbskiego filmu”, który kilka lat temu szokował widzów na całym świecie.

Bad Copy charakteryzują chwytliwe, żartobliwe i ironiczne teksty, które w całości napisane są oczywiście w slangu, a dotyczą głównie imprez, narkotyków, alkoholu i seksu. Zabawy z językiem, aluzje do osób publicznych i wyśmiewanie serbskiej rzeczywistości, a przy okazji ciekawe aranżacje podkładów, często nawiązujące do znanych utworów sprawiają, że grupa wyróżnia się na tle innych serbskich składów hip hopowych.

Zagranicznemu słuchaczowi, nawet znającemu język w stopniu dobrym, ciężko oczywiście wychwycić wszystkie smaczki kryjące się w przekazie tego tria, kipiącego humorem i cynizmem wobec otaczającego świata. Jednak, chociażby dla dobrego bitu warto zapoznac się z twórczością tej grupy, nigdy nie wiadomo kiedy sprawdzą się jako imprezowy podkład muzyczny.