inje – współczesne brzmienia z Belgradu

Autor: 
Małgorzata Cieślak
Jakiś czas temu muzyczny świat przypomniał sobie o tak przecież popularnym w latach 80-tych synthpopie a na sceny wkroczyły formacje wyraźnie nawiązujące do tego nurtu. Chcemy Wam dziś przybliżyć sylwetkę młodych serbskich wykonawców, którzy - o czym się zaraz przekonacie - niczym nie ustępują swoim zachodnim kolegom. Osobiście nie mogę się uwolnić od skojarzeń z Ladytron.

inje to elektropop grupa z Belgradu, która powstała pod koniec 2007 roku. W 2008 roku w sieci pojawiły się ich single „Skrivenosemenica”, „Na tavanu“ i „Devojku“. W następnym roku wydany został pierwszy oficjalny singiel – „Lego”, a w kolejnym maxi singiel „Danas”, który skupił na sobie uwagę szerszej publiczności, a także trafił na szczyty radiowych list z podsumowaniem roku 2010, między innymi w B92, czy Studio B. Pojawił się także na telewizyjnej liście „Jelen Top 10”.

"Protok" to druga długogrająca płyta zespołu, nagrywana od lipca 2010 a wydana 25 grudnia 2011. Ten mini-album zawiera siedem, dotąd nigdzie nie opublikowanych studyjnych nagrań i stanowi zwrot w stronę bardziej wyrazistych brzmień. Można go bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony grupy. (http://inje.rs/).

Pierwszy singiel z albumu -„Kofein i CO2” znalazł się na wszystkich ważniejszych lokalnych listach przebojów, a przez trzy tygodnie zajmował pierwsze miejsce na oficjalnej liście singli radia B92.

Teledysk do „Kofein i CO2” został zaprezentowany na oficjalnych stronach amerykańskiego magazynu „Wire”, w rubryce Beyond the Beyond, której autorem jest znany autor fantastyki naukowej Bruce Sterling.

Lokalni i zagraniczni krytycy pozytywnie ocenili „Protok” i opisali go jako „spotkanie Dubstar z muzyką z filmów Lyncha” (Electricity Club, UK), „elektropop wyjątkowo wysokiej jakości” (Indioteque, Bułgaria), „dobry album, który oddaje poczucie swojej kompleności i przywiązuje wagę do szczegółów” (Jelen Top 10, Serbia), „nowoczesna kombinacja refleksji na temat elektro popu, który w tym przypadku sięga do rocka i industrial, cyber – kontrolowanych cięć i drzazg, z prawie zupełnie niewinnym wokalem” (Novi Magazin, Serbia), „cool kawałki pełne pozytywnych wibracji, które przy pierwszym przesłuchaniu wydają się dobre, a przy następnych jeszcze lepsze […] pasujące zarówno do tanecznych parkietów, jak i klimatyczny chill out przy świecach” (Terapija.net, Chorwacja), „Dobrze opracowany, kompletny elektropop album, który tworzy koncepcyjną całość, a którego poszczególne fragmenty wzajemnie się uzupełniają […] w takim samym stopniu nowoczesny i staroświecki.” (zlihadzo.com, BiH), „najlepsza rzecz jaka mogła spotkać nas z okazji Świąt Bożego Narodzenia, oprócz Dziadka Mroza” (UrbanLook), „naprawdę kochaliśmy Protok. Tak naprawdę nadal go kochamy” (Electro and Pop, Francja)

Inje aktywnie koncertuje od 2008 roku, bardziej znaczące występy ma na koncie z grupami takimi jak Faithless czy Hurts w Belgradzkiej Arenie, na festiwalach Exit (2009, 2010, 2011), Mikser (2010), w belgradzkim Domu Omladine, jak i na wielu innych wydarzeniach kulturalnych w Belgradzie, Zagrzebiu, Sarajewie, Nowym Sadzie, Banialuce, Suboticy, Tuzli, Rjece, Mostarze, Šabcu, Pančewie, Zaječarze.. Oprócz koncertów na żywo, w ostatnich latach inje sprawdzili się także jako Dje, wykonujący sety w licznych klubach w regionie.

W rankingu magazynu Popboks, ogłoszeni zostali drugą najlepszą nową grupą 2008 roku. W 2009 roku znaleźli się w kompilacji "Dark Tribute to Lepa Brena" z coverem piosenki “Jugoslovenka”, ogłoszeni zostali jednym z czterech zwycięzców konkursu organizowanego przez MTV na najlepszy remiks piosenki „Volim te” chorwackiej grupy Lollobrigida, a oprócz tego remiksowali Jenny Wilson  (SWE) oraz Nipplepeople (CRO) itd. Ich utowry natomiast były remiksowane przez artystów takich jak  Breezesquad (JPN),Izae (CRO), Felony Flats (SRB) jak i wielu innych producentów z regionu.

Całą swoją muzykę inje wydaje na licencji Creative Commons Non-Commercial Share-alike i udostępnia bezpłatnie na swojej oficjalnej stronie internetowej.

źródło zdjęcia: inje.rs