Lepa Brena - słynna Jugosłowianka

Autor: 
Pjahu
Lepa Brena
W latach osiemdziesiątych, kiedy oczy całego muzycznego świata zwrócone były na Michaela Jacksona, Tinę Turner i inne tuzy amerykańskiego popu i rocka, w socjalistycznej Jugosławii pierwsze kroki na drodze do kariery stawiała Fahreta Jahić, znana jako Lepa Brena (pol. Piękna Brena). Oto pierwsza część opowieści o najsłynniejszej ze wszystkich Jugosłowianek.

Lepa Brena jest niewątpliwie największą ikoną turbofolku. To właśnie ona położyła podwaliny pod ogromną popularność tego gatunku. Co więcej, jej twórczość stanowi kwintesencję jugosłowiańskości. Piosenkarka do dziś deklaruje swoją przynależność do narodu jugosłowiańskiego, a na jej koncerty w byłych republikach SFRJ przychodzą dziesiątki tysięcy Chorwatów, Bośniaków i Serbów.

Lepa Fahreta

Przyszła gwiazda jugosłowiańskiego popu urodziła się w bośniackim miasteczku Tuzla, a jej prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Fahreta Jahić. Fahreta to imię wywodzące się z języka arabskiego, które nomen omen oznacza chwałę, dumę (zapewne z bycia Jugosłowianką) i wielość (w końcu sprzedała ponad 40 milionów płyt!).

W pogoni za karierą z rodzinnej Bośni przeniosła się do Nowego Sadu, a następnie do stołecznego Belgradu. Tam poznała i poślubiła znanego serbskiego tenisistę Slobodana Živojinovića. Jej twórczość opierała się głównie na tzw. novokomponovanej (pol. komponowanej od nowa) muzyce folkowej, ale czerpała inspiracje także z innych gatunków takich jak rock, samba czy tango. W jej repertuarze można też znaleźć utwory o tematyce patriotycznej, które zyskały status przebojów - „Živjela Jugoslavija” z 1985 i „Jugoslovenka” z 1989 roku. Tę ostatnią Brena zaśpiewała w duecie z Alenem Islamoviciem, wówczas wokalistą rozpadającej się legendarnej grupy Bijelo Dugme, znanym także z heavymetalowego Divlje Jagode. Po krwawym rozpadzie Jugosławii utwór stał się hymnem każdego jugonostalgika.

Folk na salonach

Lepa Brena jest uważana za pierwszą folkową artystkę, która swoją karierę budowała w sposób charakterystyczny dla wykonawców muzyki pop. W jej projekty zaangażowani byli najlepsi ówcześni jugosłowiańscy kompozytorzy, producenci i autorzy tekstów - celem było dotarcie do jak najszerszego grona publiczności, także do słuchaczy wcześniej nieinteresujących się tym gatunkiem muzyki. Lepa Brena i towarzyszący jej zespół „Slatki greh” (pol. słodki grzech) byli pierwszymi muzykami wykonującymi muzykę popularną, którzy mieli okazję wystąpić w belgradzkim „Sava Centar”. Słynna hala dotychczas zarezerwowana była tylko dla wykonawców gatunków uznawanych za bardziej ambitne.

Lepa Barbie

Brena dwukrotnie brała udział w eliminacjach do Eurowizji. Była pierwszą piosenkarką folkową, która oprócz występów w mniejszych halach i klubach, dawała koncerty na największych jugosłowiańskich stadionach. Jej popularność była ewenementem na skalę całego regionu - wcześniej żadnemu wykonawcy muzyki inspirowanej folkiem nie udało się osiągnąć takiego sukcesu. W trakcie swej trwającej do dziś kariery nagrała osiemnaście płyt studyjnych, wystąpiła w siedmiu filmach. Została najbardziej rozpoznawalną osobą publiczną Jugosławii lat 80. i pierwszą celebrytką, której wizerunkiem inspirowany był jugosłowiański odpowiednik lalki „Barbie”. Jako najbardziej reprezentatywna jugosłowiańska piosenkarka w 1984 roku wystąpiła podczas ceremonii otwarcia Olimpiady zimowej w Sarajewie, największej sportowej imprezy, jaka kiedykolwiek odbyła się na Bałkanach.

Nie ważne jak o tobie mówią, ważne że mówią

Po rozpadzie Jugosławii nie przerwała kariery (dwie płyty nagrała nawet w czasie wojny), a z czasem powróciła z koncertami we wszystkich byłych republikach. W 2009 roku jej występy w Zagrzebiu i Sarajewie zostały oprotestowane przez wielu Chorwatów i Bośniaków – światło dzienne ujrzały wtedy kontrowersyjne zdjęcia, na których Brena, z pochodzenia bośniacka Muzułmanka, paraduje w mundurze wojsk Republiki Serbskiej. Nie miało to jednak żadnego wpływu na frekwencję na obu koncertach, które wyprzedały się na pniu. Nie zmieniło również faktu, że Brena do dziś uważana jest powszechnie za najpopularniejszą piosenkarkę całej byłej Jugosławii.

CDN...