Piosenka, od której wszystko się zaczęło

Autor: 
Artur Głowacki
Riblja Čorba - Lutka sa naslovne strane
Riblja Čorba. Każdy, kto interesuje się muzyką bałkańską, a szczególnie serbskim rockiem, zna ten zespół. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych i chyba najważniejsza kapela w historii muzyki rozrywkowej Serbii. W repertuarze Čorby ostre, hardrockowe riffy często przeplatają się z nostalgicznymi, miłosnymi balladami...

Taka kombinacja była skazana na sukces w kraju pełnym sprzeczności i gwałtownych namiętności. Dlatego Bora Ðorđević i reszta składu, chociaż grają już ponad 30 lat, nie zamierzają zwalniać tempa. Właściwie można powiedzieć, że grają coraz ostrzej.

Jednak początki kariery lidera zespołu wyglądały zupełnie inaczej. Może trudno w to uwierzyć, ale Bora - tak tak, ten Bora nazywany przez wielu skrajnym szowinistą - był niegdyś zakochany w zespole The Mamas & the Papas. I, o dziwo, dążył do właśnie takiego brzmienia. Jego pierwsze belgradzkie zespoły Zajedno i Suncokret były próbami zbliżenia się do pierwowzoru.

Być może „Słoneczniki” osiągnęłyby cel, gdyby nie pewna piosenka. Jedna z wokalistek uparcie twierdziła, że zaśpiewa ją dziesięć razy lepiej niż Bora. On oczywiście nie mógł na to przystać. Zresztą - jak się później okazało -  powinniśmy mu być za to bardzo wdzięczni…

Tak rozpadł się zespół Suncokreti. Bora szukał więc dalej. Zgadniecie, na kogo trafił? Nie, jeszcze nie na Mišę Aleksicia (późniejszego basistę Čorby). Otóż Borislav Ðorđević poznał pewnego barda z Novego Sadu, niezwykle utalentowanego autora piosenek i pieśniarza, Đorđa Balaševicia i jego zespół Rani Mraz. Wspólna przygoda dwóch legend serbskiej sceny muzycznej trwała jednak zaledwie kilka miesięcy. Znów poszło o pewną piosenkę. Czy jest czego żałować? Niekoniecznie. Zamiast jednej legendy, mamy dwie. W dodatku zupełnie różne.

Na szczęście Bora niedługo potem spotkał na swej drodze muzyków zespołu S.O.S. i wspólnie z nimi nagrał singiel z dwiema piosenkami: On i njegov BMW i... tak, drugą z nich była piosenka, która spowodowała rozpad „Słoneczników” i konflikt z Balaševiciem. Poniżej rozwiązanie frapującej zagadki.

A już wkrótce: Czy Riblja Čorba to tylko zupa rybna?