12 grudnia w Zagrzebiu: Największa romska orkiestra na świecie

Autor: 
Piotr Bartulewicz
Najwspanialsze brzmienia tradycyjnych cygańskich melodii oraz utwory największych kompozytorów muzyki klasycznej wybrzmią już 12 grudnia w Sali koncertowej im. Vatroslava Lisinskiego w Zagrzebiu podczas koncertu węgierskiej Gypsy Philharmonic Orchestra.

Niemal stu zdumiewających wirtuozów: skrzypków, wiolonczelistów, kontrabasistów, cymbalistów i klarnecistów. Spontanicznie i żywiołowo jak na tradycyjnej cygańskiej zabawie, a jednocześnie dostojnie jak na noworocznym koncercie w Wiedniu - tak przebiega każdy koncert tej orkiestry.

Z powstaniem formacji wiąże się pewna historia. Mianowicie, w 1985 roku zmarł niezapomniany węgierski solista i dyrygent Sándor JÁRÓKA (The Primas of King and the King of Primas). Na jego pogrzebie wspólnota utworzyła się znowu. Muzycy przybyli licznie ze swoimi instrumentami w chłodny i deszczowy dzień, aby po raz ostatni pożegnać swojego duchowego wodza.

Od tego czasu orkiestra nigdy nie przestała grać i z sukcesem występowała w najbardziej znanych teatrach i na wielu festiwalach Europy, zwłaszcza w Niemczech, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Węgrzech, Włoszech, Japonii, Łotwie, Monako, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji.

W repertuarze znajdują się utwory kompozytorów takich jak: Johannes Brahms, Hector Berlioz, Georges Bizet, Aram Khatchatourian, Ferenc Liszt, Jacques Offenbach, Gioacchino Rossini, Johann Strauss, László Berki, Grigoras Dinicu, Jenő Hubai, Victorio Monti, Elemér Szentirmay.

Bilety do kupienia na stronie Eventim.hr, Ulaznice.hr oraz w kasie KD Vatroslav Lisinski. Ceny od 290 do 390 kun.