Jugosławia

Majke

Majke (pol. Matki) - chorwacki zespół rockowy założony w 1984 roku w Vinkovci przez Gorana Bare.

Alen Islamović

Muzyk i wokalista (ur. 17 sierpnia 1957 r. w Sokolacu) o charakterystycznym, mocnym i niespotykanym głosie, popularny w Bośni i Hercegowinie oraz na całych Bałkanach. Największy sukces odniósł jako wokalista grup Divlje Jagode (1979-1986) oraz Bijelo Dugme (1986-1989). Tworzy muzykę w gatunku heavy metal, rock, hard rock i turbofolk.

EKV - Ljubav

"Ljubav" to czwarty studyjny album serbskiej rockowej grupy Ekaterina Velika (EKV), pierwszy wydany przez belgradzką wytwórnię PGP-RTB. To też pierwsza płyta zespołu, którą współtworzył australijski muzyk i producent Theodore Yanni. "Ljubav" jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych płyt jugosłowiańskiego rocka.

Vlatko Stefanovski

Znany macedoński gitarzysta, wieloletni lider kultowej jugosłowiańskiej grupy Leb i Sol. Urodził się w 1957 roku w Prilepie w Macedonii.

Bajaga i Instruktori - Pozitivna geografija

Pozitivna geografija to debiutancki album serbskiej (ex-jugosłowiańskiej) grupy Bajaga i Instruktori, pierwotnie wydany jako solowy album Momčila Bajagića "Bajagi". Później jednak płytę włączono do oficjalnej dyskografii grupy Bajaga i Instruktori. Album ukazał się w 1984 roku.

Oliver Mandić

Oliver Mandić (ur. 13 lipca 1953 r. w Užicach w Serbii) to znany serbski piosenkarz i kompozytor muzyki pop. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd belgradzkiej nowej fali w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.

Zabranjeno pušenje

Zabranjeno pušenje to jedna z najpopularniejszych punk rockowych grup z Bośni i Hercegowiny. Powstali w 1980 roku w Sarajewie, jako typowy zespół „garażowy”, złożony z licealistów, którzy razem uczęszczali do II gimnazjum i mieszkali na jednej ulicy. Ich teksty i muzyka w bardzo realistyczny sposób przekazywały atmosferę życia w Sarajewie w latach 80.

Parni Valjak

Znana chorwacka i jugosłowiańska grupa rockowo-popowa założona w 1975 roku w Zagrzebiu. Polskie wersje piosenek zespołu trafiły na płytę "Yugopolis: Słoneczna strona miasta".

Prljavo Kazalište - Heroj Ulice

Heroj ulice to trzeci album grupy Prljavo Kazalište. Album został w całości zaśpiewany przez gitarzystę Jasenko Hourę.

Plavi Orkestar

Plavi orkestar to jeden z najpopularniejszych zespołów z byłej Jugosławii. Założony w 1983 roku w Sarajewie w ramach ruchu "Novi primitivizam", który reprezentowały też grupy Zabranjeno Pušenje i Elvis J. Kurtović & His Meteors.

Strony