Gdzie ja jestem w tej historii, czyli autobiografia Emira Kusturicy

Autor: 
Piotr Bartulewicz
emir kusturica
"Pragnę uniknąć jakiegokolwiek nieporozumienia. Jak również losu abonenta telefonicznego, do którego rodzina i przyjaciele wydzwaniają, nie wiedząc, że nie ma go już pośród żywych. Wciąż próbują, ale odpowiada im tylko kobiecy głos automatycznej sekretarki: Abonent chwilowo niedostępny…!" Autobiografia Emira Kusturicy od teraz dostępna także w Polsce - po polsku!

Gdzie ja jestem w tej historii? to nie tylko autobiografia genialnego artysty, lecz przede wszystkim adaptacja literacka filmu jego życia.

To piękna książka, wzruszająca i bardzo dobrze napisana. Z dystansem i nieraz dużym poczuciem humoru Kusturica przeplata historię swojej ojczyzny, pisaną wielkimi literami, z historią osobistą, pisaną małymi. Opowieść o życiu artysty, pełna zarówno zabawnych anegdot, jak i tragicznych wspomnień, barwnych portretów postaci z krwi i kości łączy się z dramatyczną historią jego kraju. Odnajdujemy tu atmosferę z filmu „Ojciec w podróży służbowej” (1985), za który Kusturica otrzymał pierwszą Złotą Palmę w Cannes.

Czytając tę książkę, jesteśmy świadkami dojrzewania wielkiego reżysera, który do kina dotarł trochę przez przypadek, bez szczególnych ambicji, ale pełen pragnień i pasji. Poznajemy dzięki niej nie tylko mistrza sztuki filmowej, lecz także człowieka o niezwykłej wrażliwości na losy swojej ojczyzny. To opowieść autentyczna i głęboko humanistyczna. Szczerość i prawda przemawia przez każdą z niemal czterystu stron książki.

Ta książka to nie tylko autobiografia – to podróż przez sztukę i historię.


Wydawnictwo: Claroscuro

Premiera: październik 2014

Tłumaczenie z języka francuskiego: Gabriela Hałat, Michał Goreń

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-13-0

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 388

Oprawa: miękka

Seria: autobiografia

Cena: 35 zł


Emir Kusturica urodził się 24.11.1954 r. w Sarajewie, w bośniackiej inteligenckiej rodzinie. Zainteresowanie kinem zaczął przejawiać bardzo wcześnie i już w szkole średniej zrealizował dwa krótkie metraże. Na studia wyjechał do Pragi, gdzie w 1978 r. otrzymał dyplom słynnej Akademii Sztuk Scenicznych. Jego film dyplomowy Guernica został nagrodzony na festiwalu studenckim w Karlovych Varach. W 1981 r. nakręcił pierwszy długi metraż pt. Czy pamiętasz Dolly Bell?, uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji. Cztery lata później sięgnął po Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za Ojca w podróży służbowej. W 1988 r. powstał kolejny film, Czas Cyganów, również wyróżniony w Cannes, tym razem główną nagrodą za reżyserię. W 1993 r. Kusturica stworzył swój pierwszy amerykański film Arizona Dream, w którym główną rolę zagrał Johnny Depp. W 1995 r. wyreżyserował Underground, za który otrzymał drugą Złotą Palmę i tym samym znalazł się wśród nielicznych twórców dostępujących zaszczytu ponownego wyróżnienia tą nagrodą. Za obraz Czarny kot, biały kot zdobył drugiego Złotego Lwa w Wenecji. W 2004 r. powstał film Życie jest cudem, bałkańska adaptacja historii Romea i Julii, nakręcona w okolicach Mokrej Gory. Tam też Kusturica stworzył drewnianą wioskę Küstendorf, swoiste centrum kultury i sztuki, przyciągające miłośników filmu z całego świata. W 2005 r. wioska została wyróżniona Europejską Nagrodą Architektoniczną im. Philippe'a Rottiera. W 2007 r. ukazał się film Obiecaj mi, a w 2008 r. dokument Maradona. W 2013 r. Kusturica wziął udział w meksykańsko-amerykańskiej produkcji Words with Gods, filmowej antologii reżyserowanej przez dziewięciu twórców, zaprezentowanej w 2014 r. podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji.
 
źródło: materiały wydawcy