Dino Merlin wraca po 6 latach z nową płytą!

Autor: 
Piotr Bartulewicz
W piątek 20 czerwca ukazał się długo wyczekiwany jedenasty album słynnego bośniackiego piosenkarza Dina Merlina - "Hotel Nacional". Album był nagrywany przez sześć ostatnich lat w studiach w Sarajewie, Zagrzebiu, Stambule, Berlinie, Londynie, Wiedniu, Sztokholmie, Nowym Jorku i Los Angeles.

Album został wydany nakładem dwóch wytwórni: sarajewskiej Megazy i zagrzebskiej Croatia Records. Płytę wyprodukował sam Dino Merlin we współpracy z brytyjskimi producentami Yoadem Nevo (Pet Shop Boys, Bryan Adams, Sugababes) i Richardem Nilesem (Paul McCartney, Ray Charles, Tina Turner, Cher), młodym utalentowanym kompozytorem i producentem Aaronem McIntoshem, tureckim wirtuozem Hüsnü Şenlendirici, szwedzkimi jazzmanami Marcosem Ubeda Gunnar Norden, zagrzebskimi producentami Baby Dooks, Zvonimirem Dusperem i Enes Tvrtković, a także sarajewską ekipą Dina - m.in. Mahirem Sarihodžićem, Mahirem Beathouse. 

Pierwszy singiel promujący płytę to piękna piosenka "Ruža", która została spontanicznie opublikowana na kilka tygodni przed premierą albumu w celu zachęcenia słuchaczy z całego regionu do włączenia się do akcji pomocy poszkodowanym w powodziach w BiH, Serbii i Chorwacji.

 

Drugi singiel "Školjka" (pol. Muszelka) ujrzał światło dzienne tydzień temu. Piosenkę nagrywano w 2013 roku w sarajewskim studiu Longplay, a za produkcyjny szlif odpowiada londyński producent Yoad Nevo. Teledysk nakręcony we wrześniu zeszłego roku w Sarajewie, Mostarze, Počitelju, Neumu (jedyna nadmorska miejscowość BiH) i Hutovom blatu został wyreżyserowany przez Aladina Hasića ze Szwajcarii, z którym Dino współpracował już w 2008 roku przy okazji prac nad klipem do piosenki "Deset mlađa" z płyty "Ispočetka".

źródło: Croatia Records