Goran Bregović założył fundację pomocy dla utalentowanych Romów

Autor: 
Piotr Bartulewicz
Goran Bregović
Goran Bregović założył w Sarajewie fundację "Gorica - Goran Bregović", której celem jest wspieranie i pomoc materialna dla młodych i utalentowanych Romów z Bośni i Hercegowiny, których nie stać na edukację muzyczną.

- Jak wiecie, prawie całe życie gram z Romami. Dobrze wiem, że im najbardziej potrzebne jest wykształcenie. Tylko wykształcony człowiek jest w pełni wolny, a wśród Romów to jest właśnie największy problem. Oni nie mają kiedy i jak się kształcić, bo los zmusza ich do zarabiania na chleb - mówi Bregović. 

Artysta uważa, że Romowie są bardzo utalentowani, a muzyka jest jednym z najważniejszych elementów ich życia. Jednocześnie podkreśla, że zdecydowana większość z nich nie kształci się muzycznie. Stąd decyzja o założeniu fundacji "Gorica", która będzie fundować stypendia dla bośniackich Romów - uczniów i studentów muzycznych szkół I stopnia, szkół średnich i uczelni wyższych.

Bregović w przyszłości planuje rozszerzyć działalność fundacji także poza granice Bośni i Hercegowiny.

>>>Goran Bregović w BAZIE ARTYSTÓW<<<

Pierwszym medialnym wydarzeniem promującym fundację byłego lidera Bijelo Dugme będzie duży koncert charytatywny "Saso Mange - veče donatora", który odbędzie się 19 grudnia (czwartek) w sarajewskiej hali Zetra. Bregović zaprosił do wspólnych występów wielu znanych artystów z całej byłej Jugosławii, m.in. Severinę, Gibonniego, Petra Grašo, Vlatka Stefanovskiego, Bombaj Štampa, Harisa Džinovicia, Draganę Mirković, Lepą Brenę, Jelenę Rozgę, Jelene Karleušę, Acę Lukasa, grupę Miligram i innych.