Belgrad

Repetitor

Repetitor to serbska grupa grająca rock z pogranicza alternatywy, indie i noise, założona w 2005 roku w Belgradzie. Przez krytyków okrzyknięta mianem "nowej Nirvany".
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

U zbiegu dwóch rzek, pod Avalą. Muzyczna podróż przez serbską stolicę.

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Belgradu był rok 2001, brudne folie i tektury zasłaniały okna na Voždovcu, kierowcy rozwalających się autobusów uśmiechali się do pasażerów autokaru z Polski. Podróżowałam do Grecji, więc nie miałam czasu by zatrzymać się w tym mieście. Mało doświadczony kierowca autokaru pomylił drogę i wjechał pod most Gazela, na cygańskie osiedle. Zobaczyłam świat, jaki do tej pory mogłam oglądać tylko w filmach Kusturicy.
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

Belgrade Beer Fest czyli hip-hop, rock i etno na jednym miejscu

Belgradzki festiwal Beer Fest od 11 lat gromadzi miłośników piwa i dobrej muzyki z całego regionu. Początkowo organizowany był pod twierdzą Kalemegdan, od kilku lat odbywa się na terenie Ušća. Ogromną zaletą tego wydarzenia jest to, że wstęp na znakomitą większość koncertów jest darmowy.

Bad Copy

Bad Copy to hip-hopowy skład z Belgradu.
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

inje – współczesne brzmienia z Belgradu

Jakiś czas temu muzyczny świat przypomniał sobie o tak przecież popularnym w latach 80-tych synthpopie a na sceny wkroczyły formacje wyraźnie nawiązujące do tego nurtu. Chcemy Wam dziś przybliżyć sylwetkę młodych serbskich wykonawców, którzy - o czym się zaraz przekonacie - niczym nie ustępują swoim zachodnim kolegom. Osobiście nie mogę się uwolnić od skojarzeń z Ladytron.
Obrazek użytkownika Katarzyna Rosińska

S.A.R.S. – IKONY POP KULTURY

S.A.R.S. - Ikone pop kulture
„Ikone pop kulture” – to tytuł najnowszej płyty serbskiej formacji S.A.R.S. Została ona wydana zimą tego roku. Zespół umożliwił fanom bezpłatne pobranie utworów, które zamieścił na swej oficjalnej stronie.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Belgrade Beer Fest 2014: Parni Valjak, Bajaga, Plavi Orkestar, Van Gogh, S.A.R.S. i inni

Belgrad Beer Fest to duży festiwal piwa i muzyki, który od 2003 roku odbywa się co roku w sierpniu i trwa 5 dni. Oprócz degustacji piw krajowych i zagranicznych, na festiwalu odbywają się koncerty znanych zespołów, głównie z regionu. Jego wielkość i popularność szybko wzrosła - w 2004 r. festiwal odwiedziło ponad 75.000 gości zagranicznych, a w 2005 roku był to drugi najczęściej odwiedzany festiwal w Serbii, na którym było ponad 300.000 osób. W 2009 roku przyciągnął ponad 650 tysięcy, a w 2010 roku około 900 tysięcy osób.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

JUGOFONIKA POLECA: Wielki powrót Dina Merlina do Belgradu (2011)

Kontynuujemy nasz koncertowy cykl. Tym razem serwujemy rewelacyjny spektakl Dina Merlina, który w wypełnionej po brzegi Belgradzkiej arenie zaśpiewał trzy razy z rzędu - 25, 26 i 27 listopada 2011 roku. Warto dodać, że były to pierwsze powojenne koncerty bośniackiego piosenkarza w Serbii. Belgradzka publika miała więc okazję usłyszeć przeboje Dina "na żywo" po raz pierwszy od ponad 20 lat! W ramach wprowadzenia prezentujemy także reportaż bośniackiej telewizji TV1 z tego wydarzenia.

Oliver Mandić

Oliver Mandić (ur. 13 lipca 1953 r. w Užicach w Serbii) to znany serbski piosenkarz i kompozytor muzyki pop. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd belgradzkiej nowej fali w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

Paket aranžman i nowa fala

Czterdzieści lat temu Nowy Jork miał swój klub CBGB, wokół którego skupiali się muzycy punkowi i nowofalowi, Belgrad natomiast miał... SKC (Studentski Kulturni Centar). Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych było to miejsce koncertów licznych belgradzkich młodych grup, poprzez swoją twórczość wyrażających krytykę wobec komunistycznych władz Jugosławii.

Strony