Bijelo Dugme

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Najbardziej wpływowi gitarzyści z byłej Jugosławii

Rajko Kojić z Ribljej Čorby, Goran Bregović z Bijelo Dugme czy Dragan Gužvan z Atomsko sklonište? A może ktoś inny? Kto waszym zdaniem zasługuje na miano najbardziej wpływowego gitarzysty z obszaru ex-YU?
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Wygraj płyty Bijelo Dugme! Konkurs na 40-lecie legendarnej grupy z Sarajewa [KONKURS ZAKOŃCZONY]

Biały Guzik skończył 40 lat! Choć członkowie sarajewskiej legendy tym razem nie zdecydowali się na wspólny powrót na scenę w pełnym składzie, w ciągu roku odbyło się co najmniej kilka jubileuszowych koncertów - z Goranem Bregoviciem kilka razy wystąpił Alen Islamović, a w chorwackich Vodicach z okazji 40-lecia kariery mnóstwo guzikowych przebojów zaśpiewał Željko Bebek. Z kolei 11 listopada nakładem wytwórni Croatia Records, spadkobiercy zagrzebskiego Jugotonu, ukaże się BOX zawierający wszystkie winyle Bijelo Dugme zremasterowane w słynnym londyńskim studiu Abbey Road. 40-lecie Guzika to poza tym dobry pretekst do nowego konkursu!

Alen Islamović

Muzyk i wokalista (ur. 17 sierpnia 1957 r. w Sokolacu) o charakterystycznym, mocnym i niespotykanym głosie, popularny w Bośni i Hercegowinie oraz na całych Bałkanach. Największy sukces odniósł jako wokalista grup Divlje Jagode (1979-1986) oraz Bijelo Dugme (1986-1989). Tworzy muzykę w gatunku heavy metal, rock, hard rock i turbofolk.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović ponownie wystąpi w Sali Kongresowej

Tym razem najpopularniejszy bałkański artysta na świecie pojawi się w Polsce na zaproszenie agencji STX JAMBOREE wraz ze swoim najnowszym, porywającym do tańca, projektem „Champagne For Gypsies”, przy którym współpracował z Gogol Bordello i Gypsy Kings. Tej wiosny usłyszymy w Warszawie obecne na najnowszej płycie artysty połączenie bałkańskich oraz cygańskich rytmów z nowoczesnym oraz rockowym brzmieniem.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović założył fundację pomocy dla utalentowanych Romów

Goran Bregović
Goran Bregović założył w Sarajewie fundację "Gorica - Goran Bregović", której celem jest wspieranie i pomoc materialna dla młodych i utalentowanych Romów z Bośni i Hercegowiny, których nie stać na edukację muzyczną.

Goran Bregović

Goran Bregović, serb. Горан Бреговић (ur. 22 marca 1950 w Sarajewie) – kompozytor muzyki rockowej, elektronicznej i etnicznej. W swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia ludowe z męskimi chórami i syntezatorowymi brzmieniami. W latach 70. i 80. XX wieku lider słynnego jugosłowiańskiego zespołu Bijelo Dugme.

Bijelo Dugme

Jugosłowiański zespół rockowy z Sarajewa. Działał w latach 1974-1989. Uznawany jest za najpopularniejszy zespół muzyczny w historii Jugosławii.