Bośnia i Hercegowina

Obrazek użytkownika Michał Kaproń

Dubioza Kolektiv i Happy Machine. Po kilku kolejkach będziecie zachwyceni! [RECENZJA ALBUMU]

Kiedy księżyc zalśni nad uśpioną okolicą Sarajewa, jej powietrze przeszywa specyficzna woń i dziwny, jakby bulgoczący szmer tajemniczej aparatury. Wówczas wiadomo, że coś się dzieje. W ruch poszły „wesołe maszyny”.
Obrazek użytkownika Anonim

3 koncerty Dubiozy Kolektiv w Polsce! [JUGOFONIKA POLECA]

Dubioza Kolektiv pochodzi z Bośni i Hercegowiny i działa aktywnie od 2003 roku. Zespół jest już dobrze rozpoznawalny nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Ogromna energia koncertowa oraz oryginalne podejście do muzyki sprawiają, że o formacji robi się coraz głośniej. Muzycy w swoich kompozycjach łączą elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami, a także muzyką reggae czy ska.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Sylwester w Sarajewie

Udajemy się do Sarajewa, gdzie m.in. w starej tureckiej dzielnicy Baščaršija wypijemy prawdziwą bośniacką kawę, wjedziemy miejskim autobusem na wzgórze Vratnik, zobaczymy Aleję Snajperów i odwiedzimy legendarny Tunel Zbawienia. Kolejnego dnia udamy się do malowniczego Mostaru, słynącego ze Starego Mostu oraz Počitelja, gdzie po meczecie oprowadzi nas lokalny imam. W nocy sylwestrową bawić się będziemy w jednym z sarajewskich lokali przy muzyce na żywo, a pierwszy dzień Nowego Roku spędzimy na kąpielisku termalnym.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Dubioza Kolektiv wydała nowy minialbum Happy Machine [ŚCIĄGNIJ]

happy machine dubioza kolektiv
EP "Happy Machine" zapowiada siódmy album Dubiozy, który ma ukazać się na początku 2015 roku. Płyta zawiera trzy nowe piosenki - dwie w języku angielskim oraz pierwszą piosenkę Dubiozy zaśpiewaną po hiszpańsku.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Dino Merlin wraca po 6 latach z nową płytą!

W piątek 20 czerwca ukazał się długo wyczekiwany jedenasty album słynnego bośniackiego piosenkarza Dina Merlina - "Hotel Nacional". Album był nagrywany przez sześć ostatnich lat w studiach w Sarajewie, Zagrzebiu, Stambule, Berlinie, Londynie, Wiedniu, Sztokholmie, Nowym Jorku i Los Angeles.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Mostar Summer Fest: zagrają Bajaga, Edo Maajka, Partibrejkers i inni

27 i 28 czerwca w Mostarze odbędzie się druga edycja Mostar Summer Fest. Zagrają: Bajaga i Instruktori, Partibrejkers, Edo Maajka, Brkovi i inni. 

Obrazek użytkownika Artur Głowacki

Nieoczekiwana współpraca

Flagi Bośni i Serbii
Bałkany – terytorium, które wielu z nas kojarzy z chaosem, zacofaniem i konfliktami etnicznymi. Powszechnie znany jest przecież frazeologizm „Kocioł bałkański”. Wydawać by się mogło, że właściwie niemożliwe jest tam osiągnięcie jakiegoś kompromisu, o bliższej współpracy nawet nie wspominając. Szczególnie gdy stronami są osoby o różnej narodowości, wyznaniu, pochodzeniu. Za chwilę podam przykład, że czasem bywa zupełnie odwrotnie. Wystarczy tylko chcieć.
Obrazek użytkownika Ewa Chodorowska

Nagroda MTV Adria 2013 dla bośniackiego rapera

Frenkie
Nagrodę MTV Adria 2013, będąca przepustką do rywalizacji w MTV EMA Worldwide Act, a przyznawaną na podstawie głosów fanów, otrzymał Frenkie, bośniacki raper pochodzący z Bijeljiny.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović założył fundację pomocy dla utalentowanych Romów

Goran Bregović
Goran Bregović założył w Sarajewie fundację "Gorica - Goran Bregović", której celem jest wspieranie i pomoc materialna dla młodych i utalentowanych Romów z Bośni i Hercegowiny, których nie stać na edukację muzyczną.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Banja Luka: fani chcą ulicy Toše Proeskiego

Jedna z ulic w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina) najprawdopodobniej zostanie nazwana imieniem znanego macedońskiego piosenkarza Toše Proeskiego, który 6 lat temu zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Chorwacji.

Strony