Goran Bregović

Obrazek użytkownika Redakcja

7 razy Kayah & Bregović. Duet ogłosił wspólną trasę koncertową

O planowanych koncertach we wtorek 21 marca na swoim fanpage na Facebooku poinformowała sama Kayah:

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Najbardziej wpływowi gitarzyści z byłej Jugosławii

Rajko Kojić z Ribljej Čorby, Goran Bregović z Bijelo Dugme czy Dragan Gužvan z Atomsko sklonište? A może ktoś inny? Kto waszym zdaniem zasługuje na miano najbardziej wpływowego gitarzysty z obszaru ex-YU?
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Kto wciska mi kit, czyli polsko-bałkańskie déjà vu. Pierwszy singiel z płyty Justyny Steczkowskiej i Bobana Markovicia

Justyna Steczkowska nagrywa płytę razem z serbskim muzykiem Bobanem Markoviciem. Pierwszym singlem, promującym album została cygańsko-biesiadna piosenka "Kto wciska mi kit". Kompozytorem utworu jest Boban Marković, natomiast autorem tekstu Filip Łobodziński. Czy Justyna powtórzy sukces Kayah sprzed kilkunastu lat?
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović i Enej zagrają na 55-lecie Domu Muzyki Tańca w Zabrzu

Dom Muzyki i Tańca 4 grudnia kończy 55 lat. Nie sposób wymienić wszystkich goszczących tu artystów, ale wspomnieć trzeba tych najznakomitszych, do których należeli zapewne: Artur Rubinstein, Leonard Cohen, B. B. King, Chick Corea, Placido Domingo, Jose Carreras i Montserrat Caballe… Poza nimi były też zespoły muzyczne, artyści opery i baletu, rewii na lodzie, kabaretu, cyrku oraz… znani politycy. Na koncerty do Zabrza przyjeżdżają widzowie z całej Polski, a nawet z zagranicy. Obecnie Dom Muzyki i Tańca to jedna z najlepszych scen koncertowych.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Wygraj płyty Bijelo Dugme! Konkurs na 40-lecie legendarnej grupy z Sarajewa [KONKURS ZAKOŃCZONY]

Biały Guzik skończył 40 lat! Choć członkowie sarajewskiej legendy tym razem nie zdecydowali się na wspólny powrót na scenę w pełnym składzie, w ciągu roku odbyło się co najmniej kilka jubileuszowych koncertów - z Goranem Bregoviciem kilka razy wystąpił Alen Islamović, a w chorwackich Vodicach z okazji 40-lecia kariery mnóstwo guzikowych przebojów zaśpiewał Željko Bebek. Z kolei 11 listopada nakładem wytwórni Croatia Records, spadkobiercy zagrzebskiego Jugotonu, ukaże się BOX zawierający wszystkie winyle Bijelo Dugme zremasterowane w słynnym londyńskim studiu Abbey Road. 40-lecie Guzika to poza tym dobry pretekst do nowego konkursu!
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović ponownie wystąpi w Sali Kongresowej

Tym razem najpopularniejszy bałkański artysta na świecie pojawi się w Polsce na zaproszenie agencji STX JAMBOREE wraz ze swoim najnowszym, porywającym do tańca, projektem „Champagne For Gypsies”, przy którym współpracował z Gogol Bordello i Gypsy Kings. Tej wiosny usłyszymy w Warszawie obecne na najnowszej płycie artysty połączenie bałkańskich oraz cygańskich rytmów z nowoczesnym oraz rockowym brzmieniem.

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Goran Bregović założył fundację pomocy dla utalentowanych Romów

Goran Bregović
Goran Bregović założył w Sarajewie fundację "Gorica - Goran Bregović", której celem jest wspieranie i pomoc materialna dla młodych i utalentowanych Romów z Bośni i Hercegowiny, których nie stać na edukację muzyczną.

Goran Bregović

Goran Bregović, serb. Горан Бреговић (ur. 22 marca 1950 w Sarajewie) – kompozytor muzyki rockowej, elektronicznej i etnicznej. W swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia ludowe z męskimi chórami i syntezatorowymi brzmieniami. W latach 70. i 80. XX wieku lider słynnego jugosłowiańskiego zespołu Bijelo Dugme.

Bijelo Dugme

Jugosłowiański zespół rockowy z Sarajewa. Działał w latach 1974-1989. Uznawany jest za najpopularniejszy zespół muzyczny w historii Jugosławii.