nowa fala

Oliver Mandić

Oliver Mandić (ur. 13 lipca 1953 r. w Užicach w Serbii) to znany serbski piosenkarz i kompozytor muzyki pop. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd belgradzkiej nowej fali w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

Paket aranžman i nowa fala

Czterdzieści lat temu Nowy Jork miał swój klub CBGB, wokół którego skupiali się muzycy punkowi i nowofalowi, Belgrad natomiast miał... SKC (Studentski Kulturni Centar). Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych było to miejsce koncertów licznych belgradzkich młodych grup, poprzez swoją twórczość wyrażających krytykę wobec komunistycznych władz Jugosławii.

Haustor

Chorwacka grupa rockowo-nowofalowa założona w Zagrzebiu przez Darka Rundeka, tworząca w latach 70 i 80.

Idoli

Jeden z najbardziej kultowych jugosłowiańskich zespołów nowofalowych. Dwie piosenki grupy w wykonaniu polskich muzyków trafiły na płytę Yugoton.

EKV

Ekatarina Velika (EKV) (serb. Екатарина Велика) – kultowa jugosłowiańska grupa nowofalowo-rockowa, istniejąca w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Wyznaczyła kierunek rozwoju jugosłowiańskiej i serbskiej sceny rockowej i alternatywnej na wiele następnych lat.

Električni Orgazam

Električni Orgazam (serb. Електрични Oргазам) – jugosłowiański zespół punkrockowy założony w 1980 roku w Belgradzie (Serbia).

Azra

Jeden z najbardziej znanych jugosłowiańskich rockowych zespołów nowofalowych. Założony w Zagrzebiu w 1977 roku.

Prljavo Kazalište

Prljavo Kazalište - (pol. brudny teatr) - jeden z najważniejszych i najpopularniejszych chorwackich zespółów rockowych powstały w 1977 r. w Dubrawie (dzielnica Zagrzebia) z przekształcenia punkowej grupy Ciferšlus. Popularne utwory: Heroj ulice, Mojoj Majci, Lupi petama.