Zabranjeno pušenje

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Zabranjeno pušenje o legendarnej sarajewskiej kafanie. Zobacz klip

"Kiedy przyjdziesz do kafany u Keki, od razu poczujesz się lepiej - bo tu jesteśmy razem na dobre i na złe" - brzmią słowa piosenki "Kafana kod Keke", kolejnej z płyty "Radovi na cesti", do której grupa Zabranjeno Pušenje przygotowała klip.
Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz

Gdzie ja jestem w tej historii, czyli autobiografia Emira Kusturicy

emir kusturica
"Pragnę uniknąć jakiegokolwiek nieporozumienia. Jak również losu abonenta telefonicznego, do którego rodzina i przyjaciele wydzwaniają, nie wiedząc, że nie ma go już pośród żywych. Wciąż próbują, ale odpowiada im tylko kobiecy głos automatycznej sekretarki: Abonent chwilowo niedostępny…!" Autobiografia Emira Kusturicy od teraz dostępna także w Polsce - po polsku!

Zabranjeno pušenje

Zabranjeno pušenje to jedna z najpopularniejszych punk rockowych grup z Bośni i Hercegowiny. Powstali w 1980 roku w Sarajewie, jako typowy zespół „garażowy”, złożony z licealistów, którzy razem uczęszczali do II gimnazjum i mieszkali na jednej ulicy. Ich teksty i muzyka w bardzo realistyczny sposób przekazywały atmosferę życia w Sarajewie w latach 80.
Obrazek użytkownika Małgorzata Cieślak

Paket aranžman i nowa fala

Czterdzieści lat temu Nowy Jork miał swój klub CBGB, wokół którego skupiali się muzycy punkowi i nowofalowi, Belgrad natomiast miał... SKC (Studentski Kulturni Centar). Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych było to miejsce koncertów licznych belgradzkich młodych grup, poprzez swoją twórczość wyrażających krytykę wobec komunistycznych władz Jugosławii.