22.11 - Senada: nowy film zdobywcy Oscara Danisa Tanovicia

Autor: 
Piotr Bartulewicz
 
W kinach od 22 listopada 2013 
Reżyseria: Danis Tanović
Zdjęcia: Erol Zubcevic
Występują: Nazif Mujic,  Senada Aliminovic,  Semsa Mujic
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina 2013
 
Czas: 75 min
 
Nagrody:
2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda : Jury Grand Prix
Srebrny Niedźwiedź: Danis Tanovic
2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda: Srebrny Niedźwiedź dla Najleszego Aktora: Nazif Mujic
2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda Jury Ekumenicznego: Danis Tanovic
2013 – Berlin International Film Festival: Nominacja: Złoty Niedźwiedź: Danis Tanovic
 
Najnowszy film zdobywcy Oscara za „Ziemię niczyją” Danisa Tanovicia! Film zachwycił krytyków ostatniego Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie, zdobywając Srebrnego Niedźwiedzia z reżyserię oraz dla Najlepszego Aktora.
 
„To najlepszy z dotychczasowych filmów Tanovića – pozostawia on w cieniu zarówno nagrodzoną Oscarem „Ziemię niczyją”, jak i „Piekło.” Cinemaeuropa.org
 
Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu za poszukiwaniu żelastwa, w tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko.
 
Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje dziewczynę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna – kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala.
 
Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji…
 
Danis Tanović urodził się w 1969 roku w Zenicy w Jugosławii (obecnie Bośnia i Hercegowina). Uczęszczał do konserwatorium muzycznego, studiował także w szkole filmowej w Sarajewie, a od 1994 roku kontynuował naukę reżyserii w Belgii. Nakręcił wiele filmów dokumentalnych o konflikcie na Bałkanach, zarówno dla rządu Bośni, jak i dla europejskich organizacji humanitarnych. Zrealizował kilka filmów reklamowych, także podczas bośniackiej kampanii wyborczej. Pracuje jako scenarzysta, reżyser, kompozytor. "Ziemia Niczyja" to jego debiut fabularny. Był członkiem jury obradującego podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) w 2003 roku. Spędził dwa lata na lini frontu w Sarajewie, filmując wojnę dla Bośniackiej Armii. W latach 2003-2004 przebywał w Kabulu i pracował przy odbudowie kina "Ariana" wraz z Claudem Lelouchem.
 
źródło: spectator.com.pl