29.11 - Premiera filmu "Kręgi" Srdana Golubovicia

Autor: 
Piotr Bartulewicz
Kręgi

KRĘGI (The Circles), Serbia 2012, 112 min.
Reżyseria: Srdan Golubović
Obsada: Aleksandar Berček, Leon Lučev, Nebojša Glogovac

KANDYDAT SERBII DO NAGRODY AKADEMII FILMOWEJ 2013 W KATEGORII NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
 
NAGRODY:

  • Festiwal Filmowy w Sundance 2013 – Film w konkursie, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury
  • MFF w Berlinie 2013 – Nagroda Jury Ekumenicznego (dla Srdana Golubovića)
  • MFF w Sarajewie 2013 – Nagroda Publiczności w kategorii Najlepszy Film Fabularny
  • MFF w Sofii 2013 – Nagroda Publiczności w kategorii Najlepszy Film
  • MFF w Jerewaniu – Najlepszy Film (Grand Prix)

KRÓTKO O FILMIE

Bośnia, 1993. Centrum serbskiego miasteczka, rynek wypełniony stolikami. W mieście panuje spokój. Jednak tylko pozorny, widok snujących się po ulicach żołnierze powoduje, że w powietrzu czuć nieomal namacalne napięcie. Jeden z serbskich żołnierzy, Marko, siedzi z kolegami przy kawiarnianym stoliku. Na oczach żołnierzy trzech mężczyzn również noszących wojskowe mundury atakuje Harisa, muzułmańskiego cywila. Marko interweniuje. Ratuje Harisowi życie, sam jednak, pobity, umrze.

Piętnaście lat później. Ojciec Marka podejmie pracę niedaleko miasteczka, przy renowacji kościoła. Syn jednego z morderców poprosi go o pracę. Przyjaciel Marka zostanie kardiochirurgiem. Pewnego dnia na jego oddział trafi ten, który wydał rozkaz zabicia Marka.

Haris zrobi wszystko, by pomóc Nadze, byłej dziewczynie Marka. Czy ojciec jest w stanie wybaczyć śmierć syna? Czy morderca po latach poczuje żal? Jaką cenę jest w stanie zapłacić Haris, by wyrównać rachunki sprzed lat?
 
PRASA O FILMIE

“To szczera i uczciwa w swej próbie rzucenia światła na smutną przeszłość opowieść. Nie sposób się jej oprzeć. Oparte na faktach KRĘGI znajdą odbiorcę w każdym zakątku świata”. Screen Daily
 
“Szczery i wzruszający film o krzywdzie, jaką wyrządziły ludzkiej duszy gniew i nienawiść. Wspaniałe aktorskie kreacje.  Świetny scenariusz i reżyseria”. The Hollywood Reporter
 
“Niezwykła opowieść o zbrodniach Serbów przeciwko Serbom... Nikogo nie 
pozostawi obojętnym”. Variety
 
“Wstrząsająca przypowieść o kulturze, która przez lata, mordowana, 
cierpiała w agonii... Doskonale zagrana”. Cinema Beach
 
U ŹRÓDEŁ FILMU
 
„Kręgi” to film, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Inspiracją do powstania filmu była historia Srdjana Aleksicia. 
 
Srdan Golubović, reżyser:  W 2007 roku pierwszy raz przeczytałem historię Aleksicia, serbskiego żołnierza, który uratował muzułmańskiego cywila i został zabity przez swoich kolegów. Przyszło mi do głowy, że historia ta jednak ma pozytywny oddźwięk... W całej masie okropieństw, które wydarzyły się podczas tej cholernej wojny. Postać Aleksicia to dla mnie bohater, symbol wszystkiego, co kojarzy mi się z wojną - symbol człowieczeństwa, wcielenie odwagi. Jego historia to ilustracja moich emocji związanych z wojną. Chciałem zrobić film, który stawia pytanie: czy bohaterstwo ma sens, czy - przeciwnie - jest bezcelowe? Czy, w efekcie, nie niesie ze sobą więcej zła niż dobra? Dla mnie „Kręgi” to koniec ciągłego pytania o czasy, w których przyszło mi żyć i dojrzewać. Muszę już wyjść z ich cienia. Podobnie, jak bohaterowie filmu, musiałem wyrwać się z zaklętego kręgu nienawiści i myślenia o przeszłości.