Poznań: Bałkański Prawosławny Sylwester u Bazyla

Autor: 
Piotr Bartulewicz

Bałkański Prawosławny Sylwester
U Bazyla (Poznań, św. Wojciech 28)
11.01.2014
Start: g.20:00
Wstęp: 20 zł

>>>wydarzenie na Facebooku<<<

Muzycznym gospodarzem wieczoru będzie grupa BALKAN SEVDAH

"Spotkaliśmy się, żeby podzielić się naszymi pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem. Aranżując i improwizując bawimy się dźwiękami. Staramy się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu.
Balkan Sevdah to zderzenie czterech osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów."
http://balkansevdah.art.pl/

Marcin Zadronecki - śpiew, tambura, instrumenty perkusyjne
Radek Polakowski - akordeon, śpiew, skrzypce
Mateo - kontrabas
Tomasz Stawiecki - klarnet, klarnet basowy, saksofon

Dyskografia:
- „Ramizem” lipiec 2005
- „Yaman Aman Aman” luty 2009
- „Yari Nani” październik 2010
- „Akustik” listopad 2013

Bałkańskie After Party rozkręci DJ EMPE
"Zanim nastanie noc, DJ EMPE prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. Specjalenie na Bałkański Sylwester szykuje już selekcję balkanbeatu, elektro tzigane, bułgarskiej czałgi, rumuńskiego manele i innych stylów z bałkańskiego kotła. Do tego wszystkiego dołoży klasyczne tematy folk i pop ubrane w klubowe szaty plus hity polskiego etno. 
DJ EMPE ma na koncie imprezy w ramach największych festiwali world music w Polsce, m.in. Ethno Port Poznań, Festiwal Flamenco Duende, Folkowisko, Festiwal „Z Wiejskiego Podwórza”, Rozstaje, Skrzyżowanie Kultur, gra after party po klubowych koncertach topowych polskich polskich kapel etno/folk, m.in. Dikanda, Beltaine, Bubliczki."
http://soundcloud.com/dj_empe
Demo set: http://soundcloud.com/dj_empe/halo-ziemia-set